A stressz akkor lép fel az életünkben, amikor többször találkozunk olyan problémával, amit nem tudunk megoldani.

Előre tudjuk már, hogy nehéz helyzettel fogunk szembenézni és mielőtt a szituációba belekerülünk már szorongani kezdünk, hiszen tudjuk, hogy ami következik, az rossz lesz számunkra.

Stresszes helyzet előfordulhat bármilyen kapcsolatunkban, de leginkább a munkahelyi, párkapcsolati és családi problémák jellemzőek, hiszen ezek a kapcsolatok határozzák meg az életünk minőségét.

Alkalmazhatunk stresszoldó technikákat, amelyek átmeneti enyhülést hozhatnak, de amíg a probléma gyökerét nem szüntetjük meg, addig újra és újra visszatérnek, sőt idővel egyre erősebbé is válhatnak a tüneteink.

Egy idő után akár kerülni is kezdjük a stresszt kiváltó helyzeteket, gátlásokat építünk fel, így védve magunkat a kellemetlen helyzettől. De ez a védelem csak látszólagos. Továbbra haladva ezen az úton elérkezhet az a pont, hogy már csak a kisebbik rosszat tudjuk választani és mindenképpen rosszul érezzük magunkat, majd végül a tehetetlenség állapotába kerülhetünk.

A megoldás tehát nem a stresszes helyzet kikerülése, hanem a stresszt okozó érzelmi helyzet megoldása, feloldása.

Ha megtalálod a gyökerét annak, ami zavar és más, számodra megfelelő viselkedésmintára javítod – azaz a problémát megoldod -, a stressz automatikusan megszűnik.